6 sposobów na zwiększenie efektywności pracy

Nie ma człowieka, który nigdy nie zawaliłby terminu. Robił zawsze wszystko na czas i idealnie wykorzystywał każdą godzinę w ciągu dnia. Jednak istnieje w społeczeństwie dość duży procent ludzi, którzy są bardziej wydajni od innych. Niezależnie od wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska potrafią wykonać więcej czynności niż inni w tym samym czasie. Nie są cyborgami, po prostu nauczyli się wykorzystywać lepiej czas. Ich praca jest bardziej wydajna czyniąc ich bardziej efektywnymi.

1. Zacznij planować

marketing w internecie na bloguNajlepiej już dzisiejszego dnia przygotuj sobie listę zadań do wykonania na jutro, pojutrze oraz na kilka najbliższych dni. Twój mózg lubi porządek oraz jasne, proste cele do realizacji. Bez listy gwarantuję, że zapomniałbyś o części z zaplanowanych zadań. Tymczasem przygotowując takie zestawienie utrwalasz w umyśle zestaw czynności. To znacznie ułatwi i przyspieszy proces Twojej pracy.

2. Wyznaczaj priorytety

Na pewno rozumiesz, że nie zdołasz wykonać wszystkiego, co sobie zaplanowałeś. Zawsze pojawiają się nieprzewidziane przeszkody albo lista zada na dany dzień jest zbyt obszerna. Jeżeli odpowiednio ustawiłeś priorytety to najważniejsze zadania wykonasz w pierwszej kolejności. Te mniej istotne mogą zwykle trochę zaczekać. Ponieważ nie przybliżają Cię w istotny sposób do realizacji wyznaczonego celu lub nie są bardzo pilne.

3. Określaj niezbędny czas

Każda czynność w zależności od stopnie złożoności wymaga określonej ilości czasu na prawidłowe wykonanie. Musisz nauczyć się określać prawidłowo przybliżoną ilość czasu niezbędną do realizacji celu. Początkowo to będzie bardzo trudne. Jednak z czasem zyskasz wprawę i planowanie będzie prostsze. Poznasz swoje możliwości i ograniczenia organizmu.

4. Popraw koncentrację

Skoncentrowanie się na danej czynności może bardzo wyraźnie skrócić czas niezbędny na jej wykonanie. Ważne abyś usunął z otoczenia wszystkie przedmioty, które rozpraszają Twoją uwagę. Wyłącz przeglądarkę, telefon i komunikator internetowy. Jeżeli zadanie jest ważne to nic nie istotnego nie powinno Cię rozpraszać.

5. Bierz poprawkę na sytuacje awaryjne

skala efektywnościNie licz na to, że wszystko, co robisz pójdzie gładko i tak jak to sobie zaplanowałeś. Zawsze wynikają jakieś nieprzewidziane sytuacje, które utrudnią albo czasowo uniemożliwiają pracę. Musisz wziąć na to poprawkę i przygotować sobie zapas czasu na takie niespodziewane okoliczności. Tylko w ten sposób masz szansę zmieścić się w terminie bez zarywania nocy. Po prostu przyzwyczai się do tego, aby dawać sobie 20-30% więcej czasu na daną czynność. Przykładowo zaczynając ją wykonywać wcześniej. Jeżeli wykonasz zadanie przed terminem możesz w zależności od samopoczucia zrobić chwilę odpoczynku lub zacząć kolejną czynność.

6. Pogódź się z ograniczeniami czasowymi

Doba ma 24 godziny, zaś ty musisz przeznaczyć część tego czasu na odpoczynek, sen, posiłki i załatwienie ważnych spraw. Część tego czasu poświęcisz bliskim i znajomym. Widzisz, więc że czas nie jest z gumy i nie da się go rozciągnąć. Musisz pogodzić się z tym, że nie wykonasz wszystkich zaplanowanych zadań. Ważne abyś wykonał te najważniejsze, które przybliżają Cię do realizacji celu. Pogodzenie się z tym, że nie jesteś jednostką doskonałą odciąży Cię psychicznie i pozwoli spojrzeć z odrobiną dystansu na wiele spraw.

6 sposobów na zwiększenie efektywności pracy
  • 5.73 / 6 6
11 głosów, średnia: 5.73 (wynik: 95%)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Michalina napisał(a):

    Przyłapuje się często na tym, że zbyt dużo czasu spędzam w social media. Oglądając zabawne zdjęcia, memy, posty, komentarze i posty znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *