Nawyki możesz kształtować samodzielnie

Tempo naszego życia jest coraz szybsze. Łączymy pracę z obowiązkami domowymi oraz czasem dla rodziny i wypoczynkiem. Rytm dnia jest na ogół podporządkowany czynnościom związanym z pracą, dziećmi i codziennymi obowiązkami.

Wielokrotne powtarzanie określonych czynności powoduje wyrobienie nawyków. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że te cechy można kontrolować. Trzeba tylko uświadomić sobie, że każdy ma jakieś odruchy i cechy, które warunkują jego zachowanie. Również to, w jaki sposób wykonuje określone czynności. Również zarabiając w internecie możesz utrwalać w sobie nawyki, które pomogą Ci odnieść sukces w tej branży.

Siła nawyków

zakupy pieniędze oszczędzanie

freestock.com

Mówi się, że nawyki mogą nas ukształtować albo zniszczyć. Nie jest to stwierdzenie na wyrost, gdyż siła, z jaką oddziałują na człowieka jest bardzo duża. Jednocześnie najczęściej nie doceniamy ich albo nie zauważamy. Bagatelizując ich wpływ na nasze życie. Nie da się pozbyć nawyków całkowicie, ponieważ na miejscu wyeliminowanych pojawią się kolejne. Warto, więc przejąć nad nimi kontrolę. Poniżej dowiesz się jak to zrobić w pełni świadomie.

Świadome kształtowanie cech

Ludzie mają nawyki, które im pomagają albo nawet niszczą życie. Będąc bardzo przydatnym pomocnikiem albo przeszkodą w drodze do sukcesu. Na szczęście nasza świadomość pozwala zapanować nad tym zjawiskiem. Tak aby przez wielokrotne powtarzanie danej czynności, sprawić aby stała się nawykiem.
Wyobraź sobie sportowca, który trenuje regularnie przez 5 dni w tygodniu. Poświęca do kilku godzin dziennie na ćwiczenia fizyczne, bieganie albo pływanie. Robi tak każdego tygodnia od kilku albo kilkunastu lat. Choć mógł by w tym czasie odpocząć, pójść do klubu, spotkać się ze znajomymi lub spędzić czas w inny sposób. Pewna siła pcha go do wykonywania właśnie tych czynności, czyli treningów, które pomogły mu odnieść sukces. Tak duża jest siła nawyku, który powstał, gdy dana czynność była wykonywana już dziesiątki a potem setki i tysiace razy.

Stwórz własną listę

świadome kształtowanie nawyków i zasad

shxc.com

Oczywiście nie każdy musi zostać sportowcem, analitykiem, inwestorem albo super specjalistą w innej dziedzinie. Jednak jak większość z nas także i Ty masz predyspozycje i potrzebę poprawienia określonych umiejętności. Być może chcesz coś jeszcze osiągnąć w życiu i systematyczna praca może w tym bardzo pomóc.

Dlatego zapisz swoje priorytety na kartce.

Wybierz kilka z nich i stwórz listę czynności, które przybliżą Cię do realizacji celów. To będą Twoje nowe nawyki. Powtarzaj je regularnie aż zaczniesz wykonywać je automatycznie.

Przykładowe czynności kształtujące nawyki

Poniżej podam Ci przykład zadań, które mogą dotyczyć osoby, która za cele obrała sobie zarabianie w internecie, bycie bardziej efektywnym, kreatywnym i zdrowym. Niezależnie od tego, czy chcesz zarabiać w internecie, czy też stać się specjalistą w innej branży i poświęcać więcej czasu na rozwój osobisty; realizacja zadań tego typu znacznie przybliży Cię do celu.

 • Przez co najmniej 3 godziny dziennie pracuje w internecie. W tym czasie nie zajmuje się bzdurami, tylko działam efektywnie promując biznes w którym działam.
 • Przestaje oglądać telewizję, bo to strata czasu.
 • Kładę się spać przed północą i wstaje wypoczęty.
 • Codziennie przez jedną godzinę czytam o swojej branży, doszkalając się.
 • Biegam i wykonuje ćwiczenia fizyczne w dni parzyste zaś w nieparzyste odpoczywam.
 • Codziennie rano rozwiązuję zadania wspierające pamięć i ćwiczące umysł.
 • Jem systematycznie różne, nie przetworzone owoce i warzywa.
Nawyki możesz kształtować samodzielnie
 • 5.67 / 6 6
3 głosy, średnia: 5.67 (wynik: 94%)

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Monika napisał(a):

  Lubię długo spać i ciężko mi to zmienić.

 2. Tomeks napisał(a):

  Mnie się udało powrócić do treningów, po kilku tygodniach robię to już automatycznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *