Oszczędzanie pieniędzy jest proste!

Zwykle planowanie jakiś swoich celów zaczynamy wraz z Nowym Rokiem. Odchudzanie, rzucenie palenia czy może pierwsze pójście na siłownie. A oszczędzanie? Czy tylko z nowym rokiem można się za to wziąć? Otóż nie, na oszczędzanie czas jest zawsze. Niestety wielu z nas wymawia się stwierdzeniem, że oszczędzać trzeba „mieć z czego”. Owszem, ale świadomie gospodarując wydatkami można odłożyć przysłowiowe parę groszy.

Jako naród nie jesteśmy niestety zbyt oszczędni. Żyjemy od wypłaty do wypłaty spłacając kolejne raty kredytów. Bojąc się jednocześnie o to, co nastąpi w przypadku braku pracy. Czas to zmienić i zacząć oszczędzać systematycznie na nieprzewidziane wydatki. Tak robiły nasze babcie, których nie mamiły jeszcze reklamy pożyczek gotówkowych na kolejne dobra konsumpcyjne.

Ważna jest systematyczność i wytrwałość

zarabianie i oszczędzanie

tinyfile.com

Nie da się oczywiście odłożyć sporych pieniędzy na już. Ważna jest systematyczność i konsekwencja w realizacji zadań dzięki małym krokom. Wyobraź sobie, że z codziennych zakupów odłożysz monetę pięciozłotową. To nie dużo. Ale w skali miesiąca przyjmijmy, że zakupy robisz pięć razy w tygodniu. Bez sobót i niedziel daje to dwadzieścia razy po pięć złotych, czyli okrągłe 100 złotych. Po roku to już 1200 złotych, które możesz wydać na przykład na wakacje nad Bałtykiem. Pomyśl – zaczynasz dziś i do sierpnia następnego roku masz 1200 złotych i jedziesz na urlop. Bajka!

Nie przejadaj dodatkowych środków!

A jeśli masz większe przychody? I dołożysz do tego drugie pięć złotych dziennie? Otrzymujesz w ten sposób zaoszczędzone 2400 złotych. Razem z partnerką/partnerem możesz dość prosto zyskać 5000 zł. Pieniądze nie muszą być chowane do pudełka czy w skarpetkę, mogą obrastać w procent na koncie oszczędnościowym lub, jeśli dysponujesz większą sumą wpłacić na lokatę z atrakcyjnym oprocentowaniem. Ewentualnie przeznaczyć na inwestycje, które pozwolą Ci pomnożyć te pieniądze.
Pomocą w oszczędzaniu będzie dla Ciebie modyfikacja domowych wydatków. Są wśród nich pozycje nie do przeskoczenia jak na przykład czynsz za mieszkanie czy rata za dom. Jednak w innych aspektach zakres do oszczędzania jest bardzo duży. Wyłączając urządzenia z trybu czuwania oszczędzisz na energii elektrycznej a używając zmywarki dopiero wtedy, gdy jest już pełna – oszczędzisz wodę. Postępujesz ekologicznie i nie nadwerężasz portfela.

Nie marnuj jedzenia!

zarabianie pieniędzy przez internet

pixabay.com

Duże wydatki na pewno pochłania żywność. Czy myślałaś kiedyś ile jedzenia marnuje się w Twoim domu? Kupowanie na zapas a tym bardziej w wątpliwej „promocji” prowadzi do wyrzucania produktów żywnościowych, co za ty idzie pieniędzy. Nie zawsze „mega” obniżka serka z 2,29 na 2,00 to świetna okazja. Po okresie obowiązywania promocji i ze zdziwieniem ujrzysz cenę regularną 1,69 zł. Nie można generalizować, że każda promocja to zło. Trafiają się dobre przeceny a wiele marketów pomaga zaoszczędzić dzięki programom lojalnościowym czy zbieraniu punktów premiowych.

Pomyśl, na co możesz wydać oszczędności? Należy Ci się odpoczynek i dzięki oszczędzaniu masz na niego szanse. Nie nastawiaj się na wielkie różnice. Pamiętaj o małych krokach. Naprawdę warto, więc zmień swój budżet już dziś. Zacznij oszczędzać aby móc przeznaczać pieniądze zarówno na przyjemności, jak również na inwestycje.

Oszczędzanie pieniędzy jest proste!
 • 5.76 / 6 6
25 głosów, średnia: 5.76 (wynik: 95%)

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Żaneta napisał(a):

  Niestety zawsze mam problemy z oszczędzaniem. Czytanie o inwestycjach jednak pozwoliło mi odłożyć trochę gotówki, którą chcę przeznaczyć na zarabianie w internecie.

 2. Internetowy inwestor napisał(a):

  Oszczędzania powinni uczyć nas już w szkole. Więcej ludzi miało by pieniądze na inwestycje i mogło by zarabiać fajne pieniądze np. w Internecie 🙂

  • Marcin napisał(a):

   Powinni również inwestowania i zarządzania ryzykiem. Jednak lepiej nauczyć się tego później niż wcale 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *