Postawy torpedujące Twoje finanse

George Fooshee kiedyś stwierdził: „Ludzie kupują rzeczy, których nie potrzebują, za pieniądze, których nie mają, by zaimponować ludziom, których nie lubią”. Tym cytatem można dość trafnie podsumować zachowanie tak wielu z nas. Nabywanie niepotrzebnych dóbr pod wpływem emocji; często finansowane kredytem konsumpcyjnym. Niestety czasami tylko po to, aby zaimponować znajomym albo nie lubianemu sąsiadowi.

Globalizacja sprawiła, że taka postawa jest widoczna w przeważającej części cywilizowanego społeczeństwa, niezależnie od kraju i narodowości. Ludzie popełniają takie same błędy ulegając wpływom sprzedawców, marketingowców i różnych form reklamy. Dają sobie wmówić, że ciągle powinni kupować kolejne produkty. Jeżeli ktoś tego nie robi, to teoretycznie będzie gorszy, biedniejszy i nie na czasie. Konsumpcyjny styl życia sprawia, że ciągłe wydawanie pieniędzy stało się dla wielu z nas czymś naturalnym. Zamiast inwestować przejadamy tylko pieniądze.

Beztroski przekaźnik

zarabianie pieniędzy przez internet

pixabay.com

Niektórzy z nas żyją w przeświadczeniu, że powinni kupować sobie wszystko, na co tylko ich stać. Przecież osoby widziane w telewizji, internecie i prasie tak robią. Postępuje tak nawet część ich znajomych. Dlaczego mieli by czuć się gorsi i biedniejsi? Reklamy podpowiadają im, że mogą spełniać swoje zachcianki tu i teraz. Bez potrzeby czekania na dogodny moment. Taki typ ludzi zyskał sobie u jednego z moich ulubionych blogerów finansowych (Marcina Iwucia prowadzącego bloga Finanse Bardzo Osobiste) trafny przydomek „beztroskiego przekaźnika”. Czyli człowieka, który po otrzymaniu pieniędzy bardzo chętnie i szybko wszystko wydaje. Kupując dziesiątki zbędnych dóbr.

Elegancki niewolnik

Miałem okazję przeprowadzić ciekawą rozmowę z osobą zarządzającą domowym budżetem. Kobieta ta narzekała na notoryczne braki środków finansowych na koniec miesiąca kalendarzowego. Twierdziła, że nie ma, z czego oszczędzać. Gdy poznałem fakty okazało się, że łącznie z mężem uzyskują dochody w wysokości przekraczającej średnią krajową. Dziwiłem się jak to możliwe, że ciągle brakuje im pieniędzy. Gdyż ich wydatki na pierwszy rzut oka nie wyglądały na zbyt wysokie. Nie posiadali samochodu, zaś na leki przeznaczali ok. 10% domowego budżetu.

zakupy pieniędze oszczędzanie

freestock.com

Okazało się, że remontując mieszkanie zaciągają systematycznie pożyczki gotówkowe. Mając do spłaty nawet po dwie raty jednocześnie. Przykładowo zaciągając łącznie 12 tys. złotych kredytu na okres dwóch lat, spłacali wraz odsetkami i opłatami dodatkowymi prawie 24 tys. złotych. Miesięcznie uszczuplając budżet domowy o prawie tysiąc złotych, który szedł na dwie raty pożyczek. Nie potrafili zrozumieć faktu, że odkładając samodzielnie 1000 zł miesięcznie przez okres 2 lat zgromadziliby 24 tys. złotych oszczędności. Czyli 12 tys. zł już po roku oszczędzania. Zaś spłacając pożyczkę w wysokości dwunastu tysięcy, przez okres dwóch lat mieli do dyspozycji tylko połowę spłacanej kwoty (24 tys.). Drugie 12 tys. zł poszło dla pożyczkodawcy na spłatę kosztów kredytu gotówkowego.

Do tych wydatków dochodziły, co miesiąc spontaniczne i bezmyślne zakupy. Dokonywane pod wpływem chwili albo zazdrości. Taki stan rzeczy nawet pomimo stosunkowo wysokich wydatków przekładał się na kiepską sytuację finansową. Zamiast gromadzenia oszczędności obydwoje małżonkowie cały czas byli zadłużeni. Do tego stopnia przyzwyczaili się do tego chorego modelu życia, że traktowali to jako coś normalnego.
Powyższy przykład nie jest odosobniony. Warto tutaj wiedzieć że wartość pożyczek gotówkowych zaciąganych co roku w bankach i firmach pozabankowych co roku systematycznie rośnie.

Inwestujący realista

Być może znajdziesz w sobie cechy dwóch powyższych typów osobowości. Jednak posiadając wolną wolę możesz zmienić swój styl życia. Zacząć ograniczać zbędne wydatki konsumpcyjne i przeznaczać część środków na inwestycje. Zadbać o swój rozwój i zdobywać nową wiedzę. Przeznaczać część gotówki na inwestycje przynoszące dochód zamiast tylko je przejadać. Zacznij lokować więcej środków w aktywach i mniej w pasywach a szybko zaczniesz zauważać pozytywne aspekty w swoim życiu.

Postawy torpedujące Twoje finanse
  • 5.70 / 6 6
10 głosów, średnia: 5.70 (wynik: 95%)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Tomasz napisał(a):

    Ludzie boją się zainwestować kilkaset złotych a kupują telewizor i inne gadżety, które wyrzucą za kilka lat za kilka tysięcy. To polskie absurdy.

    • Marcin napisał(a):

      Na szczęście coraz więcej ludzi jest świadomych potrzeby inwestowania środków i robi to zamiast je tylko wydawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *