5 sposobów na hejt w Internecie

Jeśli odniosłeś sukces, coś osiągnąłeś, udzielasz się publicznie albo po prostu można znaleźć Twój wizerunek w Internecie, prędzej czy później spotkasz się ze zjawiskiem hejtu. Najczęściej w formie obraźliwych komentarzy, pisanych przez osoby, które uważają, że są anonimowe albo bezkarne.

komentarze i opnie na blogu

scvx.com

W Polsce, tak jak w każdym społeczeństwie istnieje grupa ludzi sfrustrowanych, zazdrosnych i o niskiej samoocenie. Również w siec znajduje to odzwierciedlenie w postaci takich internautów. Część może mieć również zaburzenia psychiczne, wysoki poziom agresji i nienawiści. Na szczęście coraz więcej ludzi wie jak sobie radzić z tą wąską grupą, określaną też jako „patologia internetu”.

Hejt jako zjawisko

Hejt to próba poniżenia kogoś, wyśmiania albo upokorzenia. Najczęściej w anonimowy sposób przez ludzi sfrustrowanych, którzy nic w życiu nie osiągnęli albo próbują w ten nieudolny sposób podnieść niskie poczucie własnej wartości. Nazywani są powszechnie hejterami. Zjawisko to zostało wykorzystane przez np. plotkarskie portale do zwiększenia oglądalności. Jednak problem internetowych frustratów jest coraz lepiej rozumiany i coraz więcej ludzi przeciwdziała temu negatywnemu zjawisku.
revshare revenue share program

sxc.com

W sieci tak naprawdę nikt nie jest anonimowy. Każdego użytkownika można namierzyć za pomocą adresu IP, danych komputera, przeglądarki. Jak również udostępnianych na wniosek policji / prokuratury przez dostawcę internetu z którego hejter korzysta. Dzięki temu wiele osób dostało już kary finansowe za zniesławianie za sprawą wyroków sądów. Coraz więcej internetowych portali i platform rozumie potrzebę walki z sieciowymi frustratami i skutecznie przeciwdziała temu patologicznemu zjawisku.

Jak radzić sobie z hejtem?

Nie ma jednoznacznej i w 100% skutecznej metody, która pozwalałaby poradzić sobie z hejtem. Jednak z tym zjawiskiem trzeba walczyć i zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze metody radzenia sobie z agresją w Internecie.

 1. Nie czytaj komentarzy na swój temat.
  Czytanie wszystkich informacji, komentarzy oraz śledzenie dyskusji na Twój temat nie ma sensu. Możesz robić to sporadycznie, jednak w większości przypadków to zwykła strata czasu. Ignorując internetowych frustratów zyskasz większą pewność siebie i będziesz o wiele spokojniejszą osobą.
 2. Odcinaj toksyczne znajomości.
  W Twoim otoczeniu zawsze znajdą się osoby, które źle Ci życzą. Będą zazdrosne o to, co robisz, kim jesteś oraz z tysiąca innych powodów. Tacy znajomi będą próbować podnieść niskie poczucie własnej wartości Twoim kosztem. Próbami ośmieszania i oczerniania zarówno w „realu”, jak i w sieci. Osoby zachowujące się w ten sposób należy wykluczać z grona znajomych, gdyż są to toksyczne relacje.
 3. Nie daj się sprowokować.
  Hejterzy nie jednokrotnie będą starali się sprowokować Cię do odwetu. Używając wulgaryzmów, gróźb i innych prób ataku. Jeżeli dasz się sprowokować i podejmiesz z takim frustratem niskiej jakości polemikę, nic dobrego z tego nie wyjdzie. Jeżeli chcesz zamieścić odpowiedź, to po prostu poucz taką osobę o odpowiedzialności karnej. Przypominając hejterowi, że za swoje czyny może ponieść konsekwencje prawne oraz o tym, że w Internecie tak naprawdę nikt nie jest w 100% anonimowy. Groźby i próby znieważenia możesz zgłaszać na policję.
 4. Ignoruj i nie upubliczniaj patologicznych zachowań.
  Komentarz hejtera, zawierający oszczerstwa możesz ukryć albo usunąć. Osobnika możesz usunąć z grona znajomych i zablokować. Bez szerszego grona odbiorców oraz braku polemiki z Twojej strony jego atak okaże się bezsensowny. Po kilku próbach bez odzewu taki osobnik zrozumie, że nic nie wskóra swoją agresją, próbą upokorzenia albo wyśmiania.
 5. Zgłaszaj hejt i uczulaj na to zjawisko innych.
  Na większości for i portali w internecie masz możliwość zgłaszania hejterskich wpisów oraz komentarzy moderatorom i administratorom do usunięcia. Jeżeli pozostają bierni warto podeprzeć się w takiej sytuacji odpowiedzialnością karną. Sądy wydały już wiele wyroków kończących się dotkliwymi dla wielu hejterów karami finansowymi. Trudne i oporne jednostki możesz edukować wysyłając pismo od swojego prawnika poparte odpowiednią ustawą.
5 sposobów na hejt w Internecie
 • 5.71 / 6 6
14 głosów, średnia: 5.71 (wynik: 95%)

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. Damian napisał(a):

  Moim zdaniem hejterzy to margines internetu i nie przejmuje się tym,

  • Marcin napisał(a):

   Dokładnie, to jest jak wzorowanie się na osobach, które są sfrustrowane, bo nic nie osiągnęły. To nie są wzorce do naśladowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *