Wolność finansowa – czym właściwie jest?

Ilu jest ludzi, tyle jest opinii o tym, czym jest finansowa wolność. Zależnie od aktualnych życiowych priorytetów może to być dla jednych brak konieczności pracy na etacie. Dla innych możliwość zakupu dowolnych dóbr materialnych, podróżowania albo spełniania swoich marzeń. Moja definicja jest podobna.

Definicja wolności finansowej

Wolność finansowa to brak potrzeby martwienia się o pieniądze, na co dzień. Bez konieczności wykonywania pracy, której się nie lubi. Sytuacja, w której nie przejmujesz się tak mocno ceną każdego kupowanego produktu. Zaś w przypadku pracy na etacie posiadanie dodatkowego źródła dochodu albo oszczędności, które pozwalają przeżyć określony czas przypadku utraty zatrudnienia. Definicja propagowana natomiast przez T.Harv Eker – biznesmena I motywatora jest zbliżona. Według niego „wolność Finansowa to prowadzenie wymarzonego stylu życia bez konieczności pracy i polegania na kimkolwiek”.
W praktyce oznacza to, iż nie jesteś zależny od innych, żyjesz tak jak chcesz, zaś praca jest dla Ciebie możliwością a nie koniecznością.

Dochody pasywne

zarabianie pieniędzy przez internet

pixabay.com

Wiele w kwestii wolności finansowej mówi się o dochodach pasywnych. Moim zdaniem poza lokatami bankowymi oraz kontami oszczędnościowymi nie ma dochodów całkowicie pasywnych. Każda działalność albo inwestycja wymaga określonych działań i nadzoru, nawet jeśli jest to przyjemna praca w domu przez internet.

Przychód pasywny jest, więc częściowo mrzonką. Nie mniej jednak zawsze warto zbudować sobie dodatkowe źródło dochodów, które będzie poprawiać naszą sytuację finansową. Niezależnie od tego czy zarabiasz w tej chwili stosunkowo dużo, czy też poniżej średniej krajowej. Dodatkowe pieniądze będą potrzebne prędzej czy później. Gdy dojdzie do awarii samochodu, drogiego urządzenia w domu albo podczas planowania wyjazdu wakacyjnego wolne środki szybko okażą się potrzebne.

Wolność finansowa i Twoja poduszka bezpieczeństwa

wypoczynek i wolność finansowa

sxcm.com

Moim zdaniem każda osoba, która dąży do wolności finansowej powinna zacząć od zbudowania swojej poduszki finansowej. Są to środki, które pozwalają przeżyć bez stresu, co najmniej kilka miesięcy w przypadku utraty źródła dochodu. Takiego, jakim jest dla większości osób praca na etacie. Taki fundusz awaryjny w branży finansowej jest nazywany często poduszką bezpieczeństwa. Oczywiście przed gromadzeniem kapitału konieczne jest najpierw spłacenie długów, które mocno obciążają Twój budżet. Mam na myśli zwłaszcza konsumpcyjne kredyty gotówkowe oraz dość niebezpieczne szybkie pożyczki pozabankowe, generujące wysokie koszty odsetek.
Warto oddzielić nieco tematykę bogacenia się od wolności finansowej. Choć obydwie kwestie zazębiają, się to nie zawsze są spójne. Ludzie, którzy dążą ciągle do powiększania swojego majątku osiągnęli pewien poziom wolności finansowej, jednak często nie potrafią z niej korzystać. Pracując coraz dłużej na powiększaniem swoich zasobów kapitałowych. Sztuką jest takie gromadzenie aktywów generujących dochody, aby umożliwić sobie życie w prawdziwej wolności finansowej. Umiejętnie korzystając z jej uroków.

Wolność finansowa – czym właściwie jest?
 • 5.56 / 6 6
16 głosów, średnia: 5.56 (wynik: 92%)

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Jacek Matuszewski napisał(a):

  Jestem zdania że dochód w 100% pasywny nie istnieje. Zawsze potrzeba choć odrobiny wysiłku.

  • Marcin napisał(a):

   To prawda, ale ten wynik może być osiągnięty zarówno niewielkim wysiłkiem (większa efektywność) jak też ciężką pracą.

 2. Karolina napisał(a):

  Moim zdaniem wolność to stan umysłu i umiejętność podejmowania właściwych decyzji.
  Również w przypadku wolności finansowej bardzo ważne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *