Jak wybrać nazwę bloga i zyskać czytelników?

Każdego dnia powstają w kraju setki nowych blogów, więc wypromowanie własnego staje się coraz trudniejsze. Wybór nazwy bloga, która będzie ułatwiać jego promocję jest bardzo ważny. Dobry marketing jest podstawą w obliczu tak szybko rosnącej w siłę konkurencji. Nie wystarczy już pisać ciekawych treści i pokazać swoją stronę znajomym; mając nadzieję, że polecą ją innym osobą. Konieczne są szerzej zakrojone działania. Sprawiające, że to, co chcesz zaprezentować światu może wyróżnić się z tysięcy podobnych tematycznie witryn.

Tylko tak możesz zbudować szerokie grono wiernych czytelników, którzy będą regularnie odwiedzać Twoją stronę. Uznając ją za wartościową i godną polecania w internecie.

Wybór nazwy bloga

Już na etapie tworzenia bloga na wybranej platformie musisz wybrać nazwę. Ta decyzja ma oczywiście wpływ na późniejszy rozwój Twojej strony. Dlatego przemyśl ją dokładnie i poświęć temu elementowi więcej czasu.

Zadaj sobie kilka pytań:

 • O czym będzie blog?
 • Do których internautów chcę dotrzeć?
 • Czym interesują się moi potencjalni czytelnicy i jakich informacji szukają?

Jeżeli chcesz budować markę osobistą blog może funkcjonować pod Twoim imieniem i nazwiskiem. Wtedy możesz promować się w roli eksperta w dziedzinie, o której piszesz. Częściej jednak wybieramy nazwę odzwierciedlającą poruszaną tematykę. Pamiętaj, że chwytliwa nazwa może znacznie ułatwić Ci promocję strony. Dlatego lepiej stosować krótkie i łatwe do zapamiętania nazwy. Adres strony, który jest łatwo jest wpisać w pasek adresu przeglądarki będzie bardzo dobrym wyborem.

Słowa kluczowe w adresie strony

marketing w internecie na bloguKiedyś modne było wybieranie nazwy i adresu powiązanego ze słowami kluczowymi, na które chcesz promować bloga w Internecie. Obecnie Google przestało zwracać na ten fakt uwagę. Zaś Bing, w którym ta opcja jeszcze się sprawdza jest bardzo niszową wyszukiwarką. Niewiele osób w Polsce z niej korzysta, więc świadomie ją pomijam. Dlatego nie warto kierować się już kryterium słów kluczowych w adresie strony.

Przykładowo dla bloga o zarabianiu w internecie błędem będzie zastosowanie długiej i nieprzyjaznej nazwy typu „Jak zarabiać w internecie duże pieniądze w krótkim okresie czasu”. Lepiej wymyśl coś krótszego, kreatywnego albo po prostu wybierz własne imię i nazwisko.

Wybrana nazwa może być zastrzeżona

Sprawdź czy wybrana nazwa nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Być może jest już znana i należy do dużej firmy, która ją promuje. Taka sytuacja ma miejsce stosunkowo rzadko, jednak warto ją wykluczyć. Choćby po to aby uniknąć nieprzyjemności i procesów sądowych w przyszłości. Nie chcesz chyba być osobą posądzaną o plagiat i wykorzystywanie cudzych treści bez zgody autora?

Sprawdź dostępność domeny i jej obecność w sieci

wybór nazwy bloga i jego promocja

pixabay.com

Zarówno przypadku darmowych platform blogowych (blogspot, blog, blox, itd.) jak również płatnej domeny, wybrana przez ciebie nazwa może być już obecna w sieci. W pierwszej kolejności sprawdź ją wpisując w Google. Być może jakiś duży serwis albo blog już z niej korzysta i jest wysoko w wynikach wyszukiwania. W takim przypadku ciężko będzie Ci się przebić.
Następnie sprawdź na stronie dowolnego rejestratora czy wybrana przez Ciebie domena jest wolna. W przypadku darmowych platform jak np. Blogger możesz to sprawdzić po utworzeniu konta. Jeśli powyższe korki przeszedłeś pomyślnie możesz zarejestrować domenę, utworzyć blog i działać.

Jak wybrać nazwę bloga i zyskać czytelników?
 • 5.83 / 6 6
6 głosów, średnia: 5.83 (wynik: 96%)

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Adrian napisał(a):

  Przydatny wpis. Właśnie rzeczy techniczne sprawiają niektórym problem i blokują innych przed założeniem bloga. Na Twoim blogu wszystko czarno na białym. Dzięki 😉

 2. Sergiusz napisał(a):

  Czy dla bloga o zarabianiu w sieci warto użyć jako domeny swojego nazwiska czy programu w którym działam?

 3. Bogusław napisał(a):

  Według mnie takiego typu blog to znakomita inwestycja. Nie ze wszystkim jednak tutaj do końca się zgadzam. Życzę sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *